Czym jest kolimator?

Kolimator to przyrząd celowniczy zastępujący tradycyjną muszkę i szczerbinkę. Patrząc przez kolimator, strzelec widzi czerwoną kropkę, która wyświetlana jest w soczewce celownika i wyznacza cel, w jaki musi on strzelić.

Celownik kolimatorowy do działania wykorzystuje zjawisko kolimacji, od której wywodzi się nazwa celownika. Zjawisko to polega na uzyskaniu wiązki światła, która ma niską rozbieżność. Celownik ten wyposażony jest w baterię zasilającą, a korzystając z niego, nie trzeba zamykać jednego oka tak jak podczas używania klasycznej muszki.

Do czego służy i jak zamontować celownik kolimatorowy?

Celownik służy do skrócenia czasu celowania oraz polepszenia celności. Zastosowanie celownika kolimatorowego sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych, jakimi są mgła oraz deszcz, a także w miejscach słabo oświetlonych.

Celownik najlepiej ustawiać na strzelnicy gdzie można sprawdzać ustawienie i porównywać wyniki, a także korygować ustawienia

Sposób montażu celownika zależny jest od rodzaju broni. Najczęściej celownik montowany jest za pomocą szyny RIS. Ważne jest, aby do broni palnej używać dedykowanych celowników. Celowniki do replik ASG, które zamontowane będą do broni palnej, mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem wstrząsów powstałych podczas strzelania.

Jakie są rodzaje kolimatorów?

Dostępne są trzy rodzaje kolimatorów, które różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem. Wyróżnić można następujące kolimatory:

  • zamknięty – przypomina lunetę, która jest tubusem z zamkniętym wewnątrz układem. Taka budowa pozwala zastosować w nim soczewki z powiększeniem. Najczęściej kolimator zamknięty stosowany jest w myślistwie, ponieważ dobrze osłania on przed słońcem,
  • otwarty – ma prostszą budowę od celownika zamkniętego i składają się z ramki, szybki oraz diody. Dzięki takiej budowie dobrze widać co dzieje się w otoczeniu. Celownik ten stosowany jest w broni palnej oraz uzbrojeniu ASG,
  • hologram – to celownik otwarty, w którym punkt, zanim trafi do oka strzelca, przechodzi przez hologram. Dzięki temu nie mamy do czynienia ze zjawiskiem paralaksy. W tym celowniku siatka nie zasłania cel i pozwala trafić w oddalony cel.

Jak ustawić celownik kolimatorowy?

Celownik wyposażony jest w dwa pokrętła, które umożliwiają mechaniczną regulację poziomom i pionową. Dzięki tym pokrętłom celownik może być ustawiony już po zamontowaniu go do broni.

Ustawiając celownik, ważne jest, aby punkt celowania był zgrany z punktem trafienia. Celownik wyposażony jest w diodę LED, która jest źródłem światła. Włącznikiem diody może być suwak, pokrętło lub regulacja natężenia światła.

Celownik najlepiej ustawiać na strzelnicy gdzie można sprawdzać ustawienie i porównywać wyniki, a także korygować ustawienia.

About the Author

You may also like these