Jak wybrać odpowiedni kolimator?

Kolimator – SpecShop to nowoczesny przyrząd optyczny wykorzystywany powszechnie przez myśliwych, wojsko i osoby biorące udział w rozgrywkach airsoftowych. Skutecznie przetwarza padające światło w równoległą wiązkę, ułatwiając tym samym celowanie do konkretnego obiektu (dzikiej zwierzyny, wroga, tarczy itp.). Przy zakupie tego elementu należy koniecznie wziąć pod uwagę kilka parametrów, bo w przeciwnym razie może nie spełnić pokładanych w nim oczekiwań.

Duża wytrzymałość to podstawa

Kolimator pozwala bardzo szybko namierzyć dany cel dzięki specjalnemu punktowi w formie kropki umieszczonej w okręgu. Najlepiej sprawdza się w przypadku wszelkich dynamicznych aktywności odbywających się w terenie. Dokonując jego wyboru w sklepie stacjonarnym bądź internetowym, zainteresujmy się przede wszystkim odpornością obudowy na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Powinna być ona wykonana z wysokiej klasy aluminium, ewentualnie gatunkowego tworzywa sztucznego. Oba materiały łączą bowiem w sobie optymalną trwałość z lekkością, która przekłada się bezpośrednio na wygodę przenoszenia. Pożądane udogodnienie to z pewnością wodoszczelność zgodna z normą IP67. Ogromne znaczenie ma ponadto wysokość montażu omawianego sprzętu. Niski jest zalecany wtedy, gdy użytkownik często porusza się z bronią, natomiast wysoki okazuje się wprost nieoceniony przy strzelaniu swobodnym. Jeśli kolimator ma być stosowany głównie podczas polowań na dziki, zające czy sarny, to wówczas użytecznym rozwiązaniem jest osłona chroniąca oczy przed słońcem (nie ogranicza w żaden sposób pola widzenia).

Dodatkowe wartościowe funkcje

O funkcjonalności kolimatora decyduje w dużej mierze pokrętło służące do jego zerowania. Musi być wyposażone w podziałkę i przesuwać się ze słyszalnym klikiem, co pomaga w dokładnym operowaniu przyrządem. Niezwykle przydatną funkcją jest tryb automatycznej regulacji jasności plamki, który opiera się na wykorzystaniu ogniwa słonecznego pełniącego rolę czujnika natężenia światła. Rozwiązanie to dostosowuje intensywność punktu do aktualnych warunków pogodowych. Nie obejdzie się również bez baterii o wytrzymałości sięgającej co najmniej 30 000 godzin. Zapewnia ona prawidłowe działanie urządzenia niezależnie od długości trwania polowania czy akcji militarnej. Oto pozostałe istotne udogodnienia:

  • szybka kuloodporna (niezbędna zwłaszcza na polu walki)
  • kompaktowy rozmiar (maksymalnie 12 centymetrów długości i 3 cm średnicy)
  • montaż na szynie przy pomocy dedykowanych śrub
  • podświetlenie punktu na kolor czerwony i zielony.

About the Author

You may also like these