Co to są ochronniki słuchu?

Huk, jaki towarzyszy wystrzałowi z broni palnej, może być bolesny i prowadzić do uszkodzenia słuchu. Natężenie dźwięku w czasie wystrzału może osiągać od 150 dB do nawet 180 dB. Aby skutecznie chronić słuch przed uszkodzeniem, można stosować ochronniki słuchu.

Czym są ochronniki słuchu?

Ochronniki słuchu inaczej nazywane słuchawkami, noszone są na uszach w celu ich ochrony przed nadmiernym hałasem. Są one zbudowane z pałąka, który nakładany jest na głowę oraz z czasz, które umieszcza się na uszach.

Pałąk ten najczęściej ma możliwość regulacji, aby nie spadał z głowy i jednocześnie utrzymywał czasze w sposób przylegający do uszu.

Rodzaje ochronników słuchu

Wyróżnić można dwa główne rodzaje ochronników słuchu, którymi są:

Huk, jaki towarzyszy wystrzałowi z broni palnej, może być bolesny i prowadzić do uszkodzenia słuchu

  • ochronniki pasywne – swoim kształtem przypominają słuchawki. Zbudowane są ze sprężynującego pałąka, który dostosowuje się do kształtu głowy oraz czasz, które wykonane są z miękkiego uszczelnienia chroniącego, ale nie uciskającego uszu. Ochronniki te dzięki swojej budowie zapewniają komfort podczas długiego użytkowania i skutecznie chronią uszy przed hukiem wystrzału,
  • ochronniki aktywne – mają one podobną budowę do ochronników pasywnych, ale w przeciwieństwie do nich umożliwiają swobodne porozumiewanie się z osobami znajdującymi się obok.

Ochronniki te mają wbudowany system wygłuszający, który blokuje jednolite i impulsywne dźwięki mające określoną głośność. Dzięki temu użytkownik słyszy wydawane komendy, ale nie słyszy nadmiernego huku podczas strzelania. Ochronniki te wyposażone są także w jeden lub kilka mikrofonów, mających za zadanie wychwytywać słabe dźwięki z otoczenia, jakimi mogą być szelest idącej zwierzyny lub ciche rozmowy strzelców.

Jak wybrać ochronniki słuchu?

Podczas wyboru ochronników słuchu najważniejszą kwestią jest wartość tłumienia dźwięku, która podczas noszenia ochronników musi być mniejsza od dopuszczalnej. Hałas szkodliwy dla uszu to więcej niż 80 dB, dlatego podczas noszenia ochronników natężenie dźwięków nie może przekraczać tej granicy.

Podczas wyboru ochronników trzeba dobrać je do warunków, w jakich będą używane oraz dopasować, je do głowy. Ochronniki nie mogą uciskać uszu ani głowy, a ich użytkowanie musi być komfortowe.

Ochronniki można kupić w różnych kolorach, które także mogą być dobrane do potrzeb użytkownika. Kolor zielony i khaki stosowany jest przez służby wojskowe. Najbezpieczniejszym kolorem ochronników używanych w terenie jest czerwony, żółty lub pomarańczowy, ponieważ rzucają się one w oczy i wówczas myśliwy nie pomyli ich ze zwierzyną.

About the Author

You may also like these

No Related Post