Jak dobrać spodnie wojskowe?

Spodnie wykorzystywane w wojsku lub przez służby mundurowe zdecydowanie różnią się od ubrań noszonych przez cywili. To zupełnie inna klasa odzieży. Bardzo ważne jest więc by wiedzieć, jak je dobierać, by można było używać ich niezależnie od tego, jak będzie wyglądała sytuacja. Jak dobierać spodnie wojskowe? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jakie będą najlepsze?

Nie tylko rozmiar spodni wojskowych ma znaczenie

W przypadku spodni wojskowych rozmiar jest bardzo ważny, ale nie jest najważniejszy. Takie spodnie zwykle nie są dostępne w gamie tak szerokiej jak spodnie cywilne. Trzeba się więc liczyć z tym, że nie będą leżały idealnie. To jednak nie jest wada, bo takie spodnie nie mają świetnie wyglądać, ale mają być praktyczne. Ich zadaniem jest:

  • maskowanie osoby, która je nosi,
  • ochrona dolnej partii ciała przed urazami mechanicznymi np. otarciami,
  • zorganizowanie dodatkowego miejsca do przechowywania,
  • ochrona przed zimnem,
  • ochrona przed warunkami atmosferycznymi.


W przypadku takich spodni szczególną wagę należy przyłożyć do wybrania modelu o odpowiedniej długości nogawek. W razie potrzeby można je skrócić, ale wydłużenie jest niemożliwe. Niemniej kostka nogi powinna być całkowicie ukryta przez spodnie lub też przez wysoką cholewkę butów wojskowych. Trzeba też rozważyć odpowiednią szerokość spodni. Jeśli są one zbyt duże, to łatwo jest dopasować je do sylwetki przy pomocy mocnego wojskowego pasa.

Zwróć uwagę na kieszenie

Spodnie wojskowe są przede wszystkim praktyczne. Z tego powodu umieszczone są w nich liczne kieszenie, które umożliwiają zmieszczenie w nich wszelkich drobnych przedmiotów, jakie mogą przydać się podczas wykonywania jakichkolwiek manewrów. Zwykle w takich spodniach znajdują się kieszenie takie, jak w zwykłych, cywilnych ubraniach. Dodatkiem mogą być kieszenie na zewnętrznej części nóg na wysokości kolan. Czasami w spodniach wojskowych są też dodatkowe kieszenie np. ukryte wewnętrzne schowki. Ich obecność jest opcjonalna i przed zakupem powinno się sprawdzić, czy ten konkretny model jest w nie wyposażony.

Rodzaj maskowania

Pamiętajmy też, że spodnie wojskowe najczęściej są wykonane z materiałów w tzw. kolorze moro. Oczywiście maskowania są różne. Mają różne kolory, kształty oraz charakteryzują się różnym stosunkiem wykorzystania pojedynczych barw. Warto o tym wiedzieć, decydując się na zakup spodni. Z pewnością nie chciałbyś wyposażyć się w spodnie, których maskowanie będzie zgodne z umundurowaniem wroga. Jeśli masz już inne elementy odzieży taktycznej, to powinieneś maskowanie spodni dopasować do innych ubrań.

About the Author

You may also like these