Czym powinny charakteryzować się dobre spodnie wojskowe?

Spodnie wojskowe (inaczej militarne, taktyczne) to element garderoby wykorzystywany zarówno przez żołnierzy, jak i osobowy uwielbiające wyprawy survivalowe czy uczestniczące regularnie w rozgrywkach airsoftowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stały się uzupełnieniem codziennych stylizacji. Zazwyczaj jednak nosi się je w terenie, dlatego muszą być przede wszystkim wystarczająco wytrzymałe i jednocześnie funkcjonalne.

Odpowiedni wzór i wysoka trwałość to priorytet

Porządne spodnie wojskowe posiadają zawsze wzór maskujący, który pozwala łatwo wtopić się w leśne i piaszczyste otoczenie. Najbardziej rozpowszechniony jest wzór moro (klasyczny amerykański woodland), ale na uwagę zasługują również odcienie khaki, snake, vegetato oraz multicam. Drugi niezwykle istotny wyróżnik to materiał odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej sprawdza się mieszanka naturalnej bawełny z syntetycznym poliestrem (w stosunku 60:40%), ponieważ z jednej strony odznacza się ponadprzeciętną wytrzymałością, z drugiej zaś zapewnia skórze bezproblemowe oddychanie i wyjątkowo estetycznie wygląda. Jak by tego było mało, świetnie współpracuje z ruchami użytkownika. Dodatkowy pożądany element to membrana wewnętrzna podnosząca poziom ochrony przed chłodnym wiatrem. Jeśli natomiast chodzi o stylizacje typowo casualowe, to godna polecenia jest w szczególności bawełna ze stosunkowo niewielkim dodatkiem elastanu (maksymalnie dziesięcioprocentowym). Zagwarantuje nam bowiem optymalny komfort podczas chodzenia po mieście, robienia zakupów czy zabawy ze znajomymi.

Przydatne udogodnienia w konstrukcji

Dobre spodnie wojskowe powinny koniecznie być wyposażone w liczne kieszenie przeznaczone do przenoszenia podręcznych akcesoriów – np. telefonu, noża, portfela, multitoola, chusteczek, notatnika i magazynków z nabojami. Stawiajmy na zapięcia rzepowe lub zamkowe, które w znacznym stopniu ułatwiają dostanie się do zawartości, co ma ogromne znaczenie w sytuacjach krytycznych. Oto pozostałe wartościowe rozwiązania konstrukcyjne:

  • szlufki z solidnymi wzmocnieniami – zapewniają stabilność pasowi z kaburą i ładownicami
    nylonowe ściągacze w pasie i na kostkach – przekładają się na wygodę w trakcie przemierzania trudnego terenu
  • troki zamontowane w bocznych kieszeniach – służą do obwiązywania ud przy dużym obciążeniu, a tym samym zapobiegają przypadkowemu zsuwaniu się spodni
  • zaszywki umieszczone na kolanach – uniemożliwiają nieestetyczne wypychanie kolan
  • rozporek zapinany na guziki – niweluje ryzyko bolesnego przycięcia genitaliów.

About the Author

You may also like these