Wiatrówka typu karabin – najważniejsze parametry

Wiatrówka to popularna broń gazowa bądź pneumatyczna, z której strzela się śrutem. Nie wymaga zezwolenia, co oznacza, że jest łatwo dostępna dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia. Najczęściej wykorzystuje się ją do celów rekreacyjno-sportowych, choć służy też do polowania na drobną zwierzynę leśną oraz szkodniki. Zaskakująco dużą popularnością cieszą się zwłaszcza modele długie, wizualnie przypominające karabiny.

Napęd i kaliber to kwestie priorytetowe

Jeśli interesuje nas wiatrówka typu karabin, powinniśmy najpierw zwrócić uwagę na zastosowany napęd. Najmniej zaawansowany jest mechanizm sprężynowy, polegający na naciąganiu specjalnej sprężyny i zwalnianiu jej za pomocą spustu. Kluczową rolę odgrywa tutaj tłok zlokalizowany w cylindrze, który generuje wysokie ciśnienie wypychające śrut z lufy. Zaletą omawianego rozwiązania jest z pewnością niski koszt eksploatacji broni, gdyż nie zachodzi konieczność nabywania nabojów gazowych. Wada to natomiast spory odrzut zaburzający precyzję strzału. Odrębną kategorię stanowią konstrukcje na CO2, zasilane z profesjonalnego naboju wypełnionego dwutlenkiem węgla. Wystarcza on na oddanie nawet 70 strzałów. Na uwagę zasługuje jeszcze wiatrówka PCA (tzw. pompka), działająca w oparciu o sprężanie powietrza ruchami dźwigni umieszczonej bezpośrednio pod lufą. Jest wyjątkowo lekka, a przy okazji daje możliwość wpływania na moc wystrzału. Dlatego świetnie nadaje się dla początkujących. Drugi niezwykle istotny parametr to kaliber, czyli średnica wewnętrzna przewodu lufowego. W przypadku wiatrówek karabinowych zalecana jest wartość 4,5 mm (gwarancja optymalnej prędkości początkowej), ewentualnie 5,5 mm.

Rodzaj lufy i dodatkowe udogodnienia

Decydując się na zakup takiej broni jak wiatrówka, pamiętajmy też o zainteresowaniu się jej lufą. Może być zarówno gwintowana, jak i całkowicie gładka. Ta pierwsza charakteryzuje się rowkami po wewnętrznej stronie, dzięki czemu wystrzelony śrut jest wyraźnie podkręcony i bardzo celny. Wersja gładka z kolei posiada mniejszy zasięg i jest idealnie przystosowana do śrutu stalowego o okrągłym kształcie. Podstawowe pożądane udogodnienie to magazynek, który pozwala na bezproblemowe oddanie serii strzałów następujących po sobie w ekspresowym tempie. Ma się wówczas wrażenie obcowania z prawdziwą bronią. Wartościowy dodatek to również dedykowana szyna przeznaczona do zamontowania nowoczesnego celownika optycznego z funkcją kilkukrotnego przybliżenia. Jego obecność w ogromnym stopniu podnosi prawdopodobieństwo trafienia do celu (np. tarczy, puszki, kaczki).

 

About the Author

You may also like these